3. Európai Art Mozi Nap – 2018. október 14.

„Európa mozizni megy!” – szól az idén harmadik alkalommal megrendezésre kerülő Európai Art Mozi Nap szlogenje. A nap célja, hogy az európai filmművészet sokszínűségére és a művészmozi, mint kulturális és közösségi tér fontosságára hívja fel a figyelmet.

Az Art Mozik Nemzetközi Szövetsége (CICAE) és az Europa Cinemas kezdeményezésére 2018. október 14-ére meghirdetett nemzetközi eseményhez több mint 600 mozi csatlakozott szerte Európában, köztük az Art Mozi Egyesület szinte teljes tagsága, 25 magyarországi művészmozi is. Ezen a napon a résztvevő mozik változatos programokkal, többek között fesztiváldíjas filmkülönlegességek premier előtti vetítésével várják a közönséget.

Hazánkban a drámától az animációs akció-thrilleren és filmtörténeti klasszikuson át a dokumentumfilmig változatos műfajokban három új európai film és három magyar alkotás adja a program vezérfonalát, amelyek mind hetekkel az országos bemutatóik előtt, premier előtti vetítéseken kerülnek műsorra az Európai Art Mozi Napon. A programhoz csatlakozó 8 budapesti és országszerte 17 további art mozi ezekből a filmekből válogatva alakította ki október 14-i műsorát, esetenként kiegészítve további európai és magyar art filmekkel.

Központi Facebook esemény: www.facebook.com/events/336415593596390/

 

Letölthető SAJTÓANYAGOK

TRAILER

FILMEK

(A vetítési időpontok mozinként változnak, a filmek adatlapján és a mozik honlapján megtalálhatóak)

A szent és a farkas

Eredeti cím: Lazzaro felice
Feliratos olasz játékfilm, 125 perc, 2018
Korhatár: besorolás alatt
Rendező: Alice Rohrwacher
Magyarországi bemutató: november 1.
Forgalmazó: Cirko Film

Tovább a részletes filmismertetőhöz és előzeteshez


Ruben Brandt, a gyűjtő


Magyar animációs film/akció-thriller, 96 perc, 2018
Korhatár: 12
Rendező: Milorad Krstić
Magyarországi bemutató: 2018. november 15.
Forgalmazó: Mozinet

Tovább a részletes filmismertetőhöz és előzeteshez

Egri csillagok
Színes magyar történelmi kalandfilm, 145 perc, 1968 / 2018
Korhatár: 12
Rendező: Várkonyi Zoltán
Magyarországi bemutató: 2018. október 25.
Forgalmazó: Pannonia Entertainment

Tovább a részletes filmismertetőhöz és előzeteshez

Egy nap
Színes, magyar játékfilm, 99 perc, 2018
Korhatár: 12
Rendező: Szilágy Zsófia
Magyarországi bemutató: 2018. november 8.
Forgalmazó: Vertigo Média

Tovább a részletes filmismertetőhöz és előzeteshez

A bűnös
Eredeti cím: Den Dkyldige
színes, dán thriller, 85 perc, 2018
szinkronizált és feliratos verzióban is elérhető
Korhatár: 16
Rendező: Gustav Möller
Magyarországi bemutató: 2018. október 25.
Forgalmazó: Vertigo Média

Tovább a részletes filmismertetőhöz és előzeteshez

Bergman 100
Eredeti cím: Bergman – ett år, ett liv / Bergman: A Year in a Life
Színes, feliratos svéd – norvég dokumentumfilm, 117 perc, 2018
Korhatár: 12E
Rendező: Jane Magnusson
Magyarországi bemutató: 2018. október 25.
Forgalmazó: Elf Pictures

Tovább a részletes filmismertetőhöz és előzeteshez

RÉSZTVEVŐ MOZIK

(Részletek, jegyinfomációk a mozik honlapján olvashatók)

Budapest, Művész Mozi, www.muveszmozi.hu
Budapest, Cirko – Gejzír Filmszínház, www.cirkogejzir.hu
Budapest, Kino Cafe Mozi, www.kinocafemozi.hu/
Budapest, Puskin Mozi, www.puskinmozi.hu
Budapest, Tabán Mozi, www.tabanartmozi.hu
Budapest, Toldi Mozi, www.toldimozi.hu
Budapest, Uránia Nemzeti Filmszínház, www.urania-nf.hu
Budapest, Art+Cinema, www.artpluszcinema.hu
Pécs, Apolló Mozi, www.apollopecs.hu
Debrecen, Apolló Mozi, www.apollomozi.hu
Sárospatak, A Mozi, www.amuvelodeshaza.hu/mozi
Szombathely, Agora – Savaria Filmszínház, www.savariamozi.hu
Székesfehérvár, Barátság Mozi, www.baratsagmozi.hu
Szeged, Belvárosi Mozi, facebook/belvarosimozi
Békéscsaba, Center Mozi, www.centermozi.hu
Nyíregyháza, Krúdy Gyula Art Mozi, www.krudymozi.hu
Miskolc, Miskolc Művészetek Háza, www.cinemis.hu
Szigetszentmiklós, Nádasdy Filmszínház, www.nadasdyfilmszinhaz.hu
Kecskemét, Otthon Mozi, facebook/otthonmozi
Tapolca, Tapolca Városi Mozi,  www.tapolcamozi.hu
Szolnok, Tisza pArt Mozi, www.tiszamozi.hu
Szentendre, P’Art Mozi, www.partmozi.hu
Gyöngyös, Cinema Bridge, www.gyongyosmozi.hu
Jászberény, Lehel Film-Színház, www.lehelfilmszinhaz.hu
Cegléd, George Pal Mozi, facebook/mozicegled

HÁTTÉR

Fiataloknak és időseknek, városban, vagy vidéken, a mozi mindenkinek kulturális nyereség. Származástól, iskolázottságtól és jövedelemtől függetlenül, a mozi azonos szinten köti össze az embereket. Európa-szerte 4000 art moziterem működik, amelyek több mint 100 millió látogatószámára játszanak fontos szerepet a kulturális sokszínűség terjesztésében. Ezek a mozik lehetőséget teremtenek arra is, hogy felfedezzék és támogassák a fiatal tehetségeket Európában és azon túl.

Az 3. Európai Art Mozi Napot kezdeményező CICAE – art mozi egyesületek nemzetközi szövetsége – az egyes országok művészmozis szakmai szervezeteinek hálózata, független mozikkal, fesztiválokkal és film forgalmazókkal. Az 1955-ös weisbadeni alapítása óta, melyben német, francia, holland és svájci art mozi egyesületek működtek közre, a CICAE tevékenysével igyekszik előmozdítani a mozik és fesztiválok kulturális sokszínűségét és a különböző országokból származó fontos filmek forgalmazását.

Az Európai Art Mozi Nap társszervezője az Europa Cinemas, amelynek 42 ország 596 városában közel ezer mozi a tagja, összesen 2.350 moziteremmel. Ez az első mozihálózat, mely az európai filmekre fókuszál. A szervezetet 1992-ben alapították a MEDIA program és a Centre national du cinéma et de l’image animée (CNC) támogatásából.

A vetítéssorozat magyarországi szervezője az Art Mozi Egyesület, amely tagjai sorában tudja a magyar és külföldi művészfilmeket vetítő, nemzetközi mozi láncoktól független mozik és az elsősorban művészfilmeket forgalmazó magyarországi vállalkozások többségét, amelyek az art mozik nézőinek értékes filmekkel történő ellátását, a magyar nemzeti filmkincs és az egyetemes filmértékek széleskörű terjesztését tartják fő feladatuknak. Az 1990-ben alapított szervezetnek jelenleg 32 mozi és 5 filmforgalmazó tagja van.

A magyarországi vetítéssorozat a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, az Art Mozi Egyesület szervezésében valósul meg.

További információk a 3. Európai Art Mozi Nap nemzetközi oldalán (magyar nyelven): https://artcinemaday.org/hu