Átadták a televíziós forgalmazású alkotásoknak járó Magyar Filmdíjakat

Április 27-én, szombat este a Pesti Vigadóban került sor a televíziós forgalmazású filmek (tévéfilm, televíziós sorozat, kisjátékfilm, dokumentumfilm, ismeretterjesztő film és animációs film) díjátadójára.

Idén először rendeztek külön díjátadót a televíziós forgalmazású alkotások számára. A szombati gálán hat műfajban összesen 45 kategória díjait adták át. A Magyar Filmakadémia Egyesület tagjai az 5. Magyar Filmhéten bemutatott alkotások közül választották ki a kategóriák jelöltjeit, majd a győzteseket.

A legjobb tévéfilmért és a legjobb tévéfilmes forgatókönyvért járó Magyar Filmdíjat a Trezor című történelmi thriller alkotói, Bergendy Péter rendező, Lajos Tamás producer és Köbli Norbert forgatókönyvíró vehették át a gálán. A legjobb tévéfilmes férfi főszereplő Anger Zsolt (Trezor) lett, a legjobb női főszereplő díját Szávai Viktória (A színésznő) nyerte.

A televíziós sorozatoknál a műfaj összes kategóriájában az Aranyélet nyert. A legjobb sorozatért járó elismerést Mátyássy Áron rendező kapta, a legjobb forgatókönyvért Vancsik Pétert és Vanicsek Olivért díjazták. A legjobb férfi és női főszereplőnek Thuróczy Szabolcsot és Ónodi Esztert választották.

A legjobb fényképezés díját a tévéfilmek között a Trezorért Nagy András, a televíziós sorozatoknál Marosi Gábor, az Aranyélet operatőre kapta. A legjobb vágás díját a tévéfilmeknél Király István (Trezor), a sorozatoknál Kiss Wanda (Aranyélet) nyerte. A legjobb mellékszereplőknek járó Magyar Filmdíjakat a tévéfilmeknél Tóth Ildikó (A színésznő) és Scherer Péter (Trezor), a sorozatoknál Danis Lídia és Végh Zsolt (Aranyélet) kapta.

A legjobb televíziós forgalmazású dokumentumfilm Bogdán Árpád alkotása, a Gettó Balboa lett. A legjobb ismeretterjesztő filmnek járó elismeréssel Mosonyi Szabolcs Vad Balaton című alkotását díjazták. A legjobb kisjátékfilmnek az Ostromot választották, a legjobb tévés animációs alkotás a Luther / Isten tenyerén? lett.

A Közönségdíj – Magyarország legnagyobb, 55 cm átmérőjű mézeskalács szíve azt a szívet mintázza, melyet 1956-ban a Fővárosi Mozi Vállalat dolgozói adtak Törőcsik Marinak és Soós Imrének a Körhintában nyújtott alakításukért. A díjat a Gasztroangyal / Az eleven Húsvét című ismeretterjesztő film nyerte, a kisjátékfilmek közül a közönség a 25 dollárt szerette a legjobban.

A televíziós forgalmazású díjak nyerteseink teljes listája:

Tévéfilm kategória

Legjobb tévéfilm – Bergendy Péter rendező – Trezor
Legjobb női főszereplő- Szávai Viktória – A színésznő
Legjobb férfi főszereplő– Anger Zsolt – Trezor
Legjobb női mellékszereplő–Tóth Ildikó – A színésznő
Legjobb férfi mellékszereplő–Scherer Péter – Trezor
Legjobb forgatókönyv – Köbli Norbert -Trezor
Legjobb vágás – Király István -Trezor
Legjobb fényképezés– Nagy András – Trezor
Legjobb díszlet / látvány– Kiss Dorka – Curtiz
Legjobb jelmez – Breckl János – Curtiz
Legjobb smink – Árpa Karolina – Curtiz
Legjobb smink – Kolontáry Éva – Curtiz
Legjobb smink– Szabó Mónika – Curtiz
Legjobb zene – Pacsay Attila – Trezor
Legjobb hang– Balázs Gábor -Trezor

Televíziós sorozat kategória

Legjobb televíziós sorozat – Mátyássy Áron – Aranyélet (Vakfolt)
Legjobb női főszereplő– Ónodi Eszter – Aranyélet (Vakfolt)
Legjobb férfi főszereplő -Thúróczy Szabolcs – Aranyélet
Legjobb női mellékszereplő– Danis Lídia
Legjobb férfi mellékszereplő -Végh Zsolt Aranyélet
Legjobb forgatókönyv -Vancsik Péter, Vanicsek Olivér – Aranyélet
Legjobb vágás – Kiss Wanda – Aranyélet
Legjobb fényképezés – Marosi Gábor – Aranyélet
Legjobb díszlet / látvány – Hujber Balázs – Aranyélet
Legjobb jelmez – Breckl János – Aranyélet
Legjobb smink – Gerő Szandra – Aranyélet
Legjobb smink – Vincze Gabriella – Aranyélet
Legjobb zene– The Uptown Fellaz – Aranyélet
Legjobb hang- Péterffy Máté – Aranyélet

Dokumentumfilm kategória

Legjobb dokumentumfilm – Bogdán Árpád – Getto Balboa
Legjobb vágás – Sass Péter – Könnyű leckék
Legjobb fényképezés – Bordás Róbert – Gettó Balboa
Legjobb hang – Balázs Gábor – A mindenség szerelmese

Ismeretterjesztő kategória

Legjobb ismeretterjesztő film – Mosonyi Szabolcs – Vad Balaton
Legjobb vágás –Oláh Kata – Rotschild Klári legendái
Legjobb fényképezés – Mosonyi Szabolcs – Vad Balaton
Legjobb hang- Bőhm Dániel – Rotschild Klári legendái

Kisjátékfilm kategória

Legjobb kisjátékfilm – Ostrom, rendező: Kovács István
Legjobb női főszereplő – Zsurzs Kati – Last Call
Legjobb férfi főszereplő- Ujlaki Dénes – Az agg színész
Legjobb forgatókönyv – Tóth Barnabás – Susotázs
Legjobb vágás – Csillag Manó – A legjobb játék
Legjobb fényképezés – B Marton Frigyes – Megtört szív

Animációs film kategória

Legjobb animációs film – Luther / Isten tenyerén?, rendező: Richly Zsolt
Legjobb forgatókönyv – Gyulai Líviusz / Egy komisz kislány naplója 13. epizód – Viva
Mexikó

#nezzmagyarfilmet

A cikk a Magyar Filmakadémia oldalán>>