Ausztrál filmek- Magyar lelkek

A háború utáni kivándorlás riportfilmjétől, az on-line dokumentumfilmekig. Első alkalommal láthatnak részleteket a magyar filmlaboratórium és filmgyár egykori alapítója, Korda Sándor korai filmjeinek operatőre utolsó munkájából.
2019. június 13-a (csütörtök) és 14-e (péntek)Art + Cinema Mozi

Az Ausztráliában elhunyt Kovács Gusztáv  kamerájával örökítette meg 1950-ben, az emigránsokat szállító hajó utasainak történetét. A  világháború utáni kivándorlás egyik legfontosabb és egyetlen mozgóképes dokumentuma az ausztrál filmes archívum féltve őrzött kincse.
Első alkalommal lesz látható az Ausztráliában élő és aktívan dolgozó, de 
Magyarországon született  rendezők dokumentumfilmjeiből készült válogatás. Az 1957-ben, 18 évesen érkezett Gaal Iván szinte a semmiből indult, de mára az ausztrál filmintézetek (ACMI** & NFSA) mintegy 50 alkotását őrzik,  fontos kincsként archívumukban. Kukucska Gábor és Zoltán János pedig a jelenkor kivándoroltjai.  Mindhármuk nevét fordított sorrendben írják választott otthonukban, de mindvégig megőrizték  magyar lelküket. Távol Magyarországtól, számos rangos elismerésben részesültek  dokumentumfilmjeikkel, melyek alkotói szabadságukkal élve készültek, és velük szülőhazájuk jó hírnevéhez is hozzájárultak.
Első alkalommal fedezhetik fel az AUSZTRÁL FILMEK – MAGYAR LELKEK eseményen azt is, hogy  a két ország kultúrája, nyelve, történelme, szokásrendszere és ideológiája hogyan hatott a filmkészítők gondolkodásmódjára és formálta a “két világ között” kialakult sajátos látásmódjukat. A két nap során meghívott vendégeinkkel pedig felderíteni kívánjuk azokat az irodalmi, történelmi, zenei és más területeken meglévő kincseket, amelyek ott rejtőznek Ausztrália és Magyarország között.Június 13., csütörtök
Délutáni program:
17.30 – In memoriam Kovacs Gusztav.
– Egy emigráns filmkészítő története (The story of an immigrant film-maker)
– Bennünk maradt harangszó (The Division Bell of Hungary) részlet
17.38 – Almási Tamás, Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar filmrendező
megnyitó beszéde
17.45 – Helen Simondson az Australian Centre for the Moving Image X
vezetőjének rövid ismertetője az intézményről, valamint Gaal Iván
archívumukban őrzött alkotásainak fontosságáról.
17.48 – A színpadon: Gaal Iván filmrendező. Beszélgetőtárs: Dégi János (a
beszélgetés során részleteket láthatnak Adrian Martin ausztrál filmkritikus
nyilatkozatából, a Canberra-i fotókiállításról és a Melbourne-i hajókikötőben
készült interjúból.)
18.25 – A kereszteződés (Camberwell Junction)
18.30 – Ibrahim
19.00 – Szünet
20.00 – A hazárdőr (The Punter)
20.15 – C-2, az elveszett kenupáros (C-2, No escape from the old Canoe)
20.45 – A színpadon: Mohácsi Ferenc, az 1956-os Melbourne-i Olimpián
bronzérmet nyert kenus. Beszélgetőtárs: Gaal Iván és Marinkás Gáborjúnius 14., péntek
Délutáni program:
17.00 – Gaal Iván köszöntője és bevezetője az operatőr, a képi világ megalkotójának –
Baranyai László – munkáihoz.
17.07 – Az imaköpeny (Adam’s Tallit)
17.24 – Virágzás (Bloom)
17.42 – Hurok (Loop)
17.52 – “ugrás a jövőbe”, Gaal Iván beszél Kukucska Gábor munkáiról és dokumentumfilm
start-up vállalkozásáról.
17.55 – Montessori gyerekek (Children of Montessori)
18.05 – Éld és szeresd (Live It Love It)
18.10 – Lambert
18.17 – A szeretet harcosa (The Soldier of Love)
18.25 – Színpadon: az Inspireflix meglepetésvendége. Beszélgetőtárs: Kukucska Gábor
Esti program:
20.00 – “magyar lelkek”, Gaal Iván beszél Zoltán János filmjéről, identitásról és közös
munkájukról.
20.05 – Egy ember a másik oldalról ( A Man From The Other Side)
20.14 – Tengerpart (Seaside)
20.20 – Titkos dolgok (Secret Matters)
20.40 – A színpadon: Rakovszky Zsuzsa, Kossuth-díjas magyar író, költő és műfordító.
Beszélgetőtárs: Zoltán János
21:45 – Az AUSZTRÁL FILMEK – MAGYAR LELKEK esemény lezárása egy meglepetés vendéggel, aki egyúttal a “staféta” átvevője, a 2020-as évi filmes rendezvény házigazdája.A két nap során egy tárlatot is megtekinthetnek a moziban, ahol a filmkészítőkről és filmjeikről,  illetőleg az abban szereplőkről megjelent cikkek és képes beszámolók kapnak helyet.
Bővebb infó a filmekről és a szervezőkről itt.