ŐK AMagyar Mozgókép DíjJELÖLTEK

Június 26-án Balatonfüreden lesz a díjátadó
Immár publikus, hogy a Magyar Filmakadémia Egyesület által delegált előzsűri kategóriánként melyik 5 alkotást és alkotót jelöli a Magyar Mozgókép Díjakra.

A Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre, a Toxikoma, a HAB, az Így vagy tökéletes és a Hasadék versenyeznek a legjobb nagyjátékfilm kategóriában. Horvát Lili, Herendi Gábor, Dombrovszky Linda, Felméri Cecília és Nagy Dénes a legjobb rendező díj öt nevezettje, Kerekes Vicát, Stork Natasát, Gubás Gabit, Béres Mártát és Hámori Ildikót jelölték a legjobb női főszereplő kategóriában, míg Gáspár Tibor, Fekete Ernő, Molnár Áron, Molnár Levente és Bán János közül kerül majd ki a legjobb férfi főszereplő. Idén a legjobb elsőfilmesnek járó díjat is kiosztanak. Az ünnepélyes díjátadóra június 26-án a Nemzeti Filmintézet és a Veszprém-Balaton 2023 – Európa Kulturális Fővárosa program által közösen szervezett első Magyar Mozgókép Fesztiválon kerül sor, Balatonfüreden.

A Magyar Filmakadémia Egyesület szekcióiból delegált zsűri hosszas egyeztetés és vita után választotta ki, hogy a
kategóriákban melyik 5 alkotást és alkotót jelölik a Magyar Mozgókép Díjakra. Immár publikus, hogy a Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre, a Toxikoma, a HAB, az Így vagy tökéletes és a Hasadék versenyeznek a legjobb nagyjátékfilm kategóriában. Horvát Lili a Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre, Herendi Gábor, a Toxikoma, Dombrovszky Linda, a Pilátus, Felméri Cecília a Spirál és Nagy Dénes a Természetes fény című alkotásokkal verseng a legjobb rendező díjáért. Idén a legjobb elsőfilmesnek járó díjat is kiosztanak. Ebben a kategóriábanFelméri Cecília a Spirál, Lakos Nóra a HAB, Krasznahorkai Balázs a Hasadék, Nagy Dénes a Természetes fény és Varsics Péteraz Így vagy tökéletes rendezőjeközött dől majd el a díj sorsa.

A legjobb tévéfilm öt jelöltje a Pilátus és a Don Juan kopaszodik – mindkettőt Dombrovszky Linda rendezte –, Madarász IstiEcc-Pecccímű munkája, Cseke Péter Csoportterápia című alkotásaés a Pacsirta, Paczolay Béla rendezésében. A legjobb tévéfilm sorozat díját is kiosztják, bár ebben a kategóriában csak három jelölt volt: A martfűi rém, A mi kis falunk és a Doktor Balaton.A legjobb női főszereplő kategóriábanKerekes Vicát jelölték a HAB, Stork Natasát a Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre, Gubás Gabit a Don Juan kopaszodik, Béres Mártát az Így vagy tökéletes és Hámori Ildikót a Pilátus című filmben nyújtott alakítása miatt nevezték. A legjobb férfi főszereplő kategóriábanGáspár Tibor (A feltaláló), Fekete Ernő (Így vagy tökéletes), Molnár Áron (Toxikoma), Molnár Levente (Hasadék) és Bán János (Menetrend) közül kerül majd ki a győztes. A legjobb mellékszereplő díj öt jelöltje Györgyi Anna (Pilátus), Hegedű D. Géza (Pesti Balhé), Thuróczy Szabolcs (Így vagy tökéletes), Sodró Eliza (Anja) és Cserhalmi György (Rododendron).

Az operatőrök között Szatmári Pétert (Toxikoma,), Hartung Dávidot (Pilátus), Nagy Andrást (Post mortem), Dobóczi Balázst (Rododendron) és Réder Györgyöt (Spirál) nominálták a díjra. A legjobb forgatókönyvíró elismerésért Csurgó Csaba (Így vagy tökéletes), Horvát Lili (Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre), Kocsis Ágnes (Éden), Nagy Dénes (Természetes fény) valamint Bárány Márton és Gergely Dorka (Toxikoma) versenyez majd.

A kisjátékfilmek között azEzerkilencszáztizenkilenc (Bozsogi János), az Anja(Baranyi Gábor Benő), a Defekt (Gál Sándor), a Zuniverzum(Oláh Kata) és A taxis(Béres László) kapott jelölést a Magyar Mozgókép Díjra, az animációs filmek között az öt jelöltaVilágzabáló és visszaállító (Cakó Ferenc), a Pá kis panelom! (Darabos Éva), Az utolsó mese (Búzási Gyopár Orsolya), a Még emlékszem (Chilton Flóra) és aMoholymotion(Darabos Éva, Kádár Melinda, Korcsok Lili, Mákó Borbála). Az egész estés dokumentumfilmek versenyébe aMa is meghaltam százszor (Géczy Dávid, Janovics Zoltán), A mi Kodályunk (Petrovics Eszter), a Vadlovak – Hortobágyi mese (Török Zoltán), a Mesék a zárkából(Visky Ábel) és a Kövek(Dobray György) jutott be, míg a rövid dokumentumfilm kategóriában a Népirtás Pozsonyligetfalun (Udvardy Zoltán, Géczy Dávid), a Megbélyegzetten – 1968 (Varga Ágota), Az idegek játéka (Sopsits Árpád), a Trónfosztott királyság(Borbás Barnabás, Réti László) és a Vád nélkül (Kisfaludy András) az öt jelölt.

A jelöltek teljes listája alant olvasható. A legtöbb szavazatot kapott 5-5 alkotás és alkotó közül a Magyar Filmakadémia tagjai közül választott zsűri dönt majd a nyertesekről. Az ünnepélyes díjátadóra június 26-án a Nemzeti Filmintézet és a Veszprém-Balaton 2023 – Európa Kulturális Fővárosa program által közösen szervezett első Magyar Mozgókép Fesztiválon kerül sor, Balatonfüreden. Ott derül majd ki, hogy kik kapják a 20 kategóriában kiosztandó Magyar Mozgókép Díjakat.www.mozgokepfesztival.huhttps://magyarfilmakademia.hu/hu

https://www.facebook.com/MagyarMozgokepFesztival

https://www.instagram.com/magyarmozgokepfesztival/

Magyar Mozgókép Díj JELÖLTEK

Játékfilm – 5 jelölés

Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre (Horvát Lili)

Toxikoma (Herendi Gábor)

HAB (Lakos Nóra)

Így vagy tökéletes (Varsics Péter)

Hasadék (Krasznahorkai Balázs)

 

TV Film – 5 jelölés

Pilátus (Dombrovszky Linda)

Don Juan kopaszodik (Dombrovszky Linda)

Ecc-Pecc (Madarász Isti)

Csoportterápia (Cseke Péter)

Pacsirta (Paczolay Béla)

 

TV Filmsorozat – 3 versenyre jelentkező

A martfűi rém

A mi kis falunk c. tv sorozat, 5. évad 2. rész: A cirkusz

Doktor Balaton c. tv sorozat – 1. évad 1. rész

 

Kisjátékfilm – 5 jelölt

Ezerkilencszáztizenkilenc (Bozsogi János)

Anja (Baranyi Gábor Benő)

Defekt (Gál Sándor)

Zuniverzum (Oláh Kata)

A taxis (Béres László)

 

Animációs film – 5 jelölt

Világzabáló és a visszacsinálók (Cakó Ferenc)

Pá kis panelom! (Darabos Éva)

Az utolsó mese (Búzási Gyopár Orsolya)

Még emlékszem (Chilton Flóra)

Moholymotion (Darabos Éva, Kádár Melinda, Korcsok Lili, Mákó Borbála)

 

Egész estés dokumentumfilm – 5 jelölt

Ma is meghaltam százszor (Géczy Dávid, Janovics Zoltán)

A mi Kodályunk (Petrovics Eszter)

Vadlovak – Hortobágyi mese (Török Zoltán)

Mesék a zárkából (Visky Ábel)

Kövek (Dobray György)

 

Rövid dokumentumfilm – 5 jelölt

Népirtás Pozsonyligetfalun (Udvardy Zoltán, Géczy Dávid)

Megbélyegzetten – 1968 (Varga Ágota)

Az idegek játéka – Politikai pszichiátria ’56 után (Sopsits Árpád)

Trónfosztott királyság (Borbás Barnabás, Réti László)

Vád nélkül (Kisfaludy András)

 

Elsőfilmes rendező – 5 jelölt

Felméri Cecília – Spirál

Lakos Nóra – Hab

Krasznahorkai Balázs – Hasadék

Nagy Dénes – Természetes fény

Varsics Péter – Így vagy tökéletes

összevont műfaji kategóriák

 

Rendező – 5 jelölt

Horvát Lili – Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre

Herendi Gábor – Toxikoma

Dombrovszky Linda – Pilátus

Felméri Cecília – Spirál

Nagy Dénes – Természetes fény

 

Női főszereplő – 5 jelölt

Kerekes Vica – Hab (Lakos Nóra)

Stork Natasa – Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre (Horvát Lili)

Gubás Gabi – Don Juan kopaszodik (Dombrovszky Linda)

Béres Márta – Így vagy tökéletes (Varsics Péter)

Hámori Ildikó – Pilátus (Dombrovszky Linda)

 

Férfi főszereplő – 5 jelölt

Gáspár Tibor – A feltaláló (Gyöngyössi Bence)

Fekete Ernő – Így vagy tökéletes (Varsics Péter)

Molnár Áron – Toxikoma (Herendi Gábor)

Molnár Levente – Hasadék (Krasznahorkai Balázs)

Bán János – Menetrend (Sallai Ervin)

 

Mellékszereplő – 5 jelölt

Györgyi Anna – Pilátus (Dombrovszky Linda)

Hegedű D.Géza – Pesti Balhé (Lóth Balázs)

Thuróczy Szabolcs – Így vagy tökéletes (Varsics Péter)

Sodró Eliza – Anja (Baranyi Gábor Benő)

Cserhalmi György – Rododendron (Kovács Levente, Törcsi Levente)

 

Operatőr – 5 jelölt

Szatmári Péter – Toxikoma (Herendi Gábor)

Hartung Dávid – Pilátus (Dombrovszky Linda)

Nagy András – Post mortem (Bergendy Péter)

Dobóczi Balázs – Rododendron (Kovács Levente, Törcsi Levente)

Réder György – Spirál (Felméri Cecília)

 

Forgatókönyvíró – 5 jelölt

Csurgó Csaba – Így vagy tökéletes (r. Varsics Péter)

Horvát Lili – Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre (r. Horvát Lili)

Kocsis Ágnes – Éden (r. Kocsis Ágnes)

Nagy Dénes – Természetes fény (r. Nagy Dénes)

Bárány Márton, Gergely Dorka – Toxikoma (r. Herendi Gábor)

 

Hangmérnök/hangmester – 5 jelölt

Balázs Gábor – Postmortem (Bergendy Péter)

Zányi Tamás – Hab (Lakos Nóra)

Császár Gábor – A feltaláló (Gyöngyössi Bence)

Major Csaba – Toxikoma (Herendi Gábor)

Madácsi Imre – Pesti balhé (Lóth Balázs)

 

Vágó – 5 jelölt

Király István – Post mortem (Bergendy Péter)

Politzer Péter – Hasadék (Krasznahorkai Balázs)

Mezei Áron – Éden (Kocsis Ágnes)

Szalai Károly – Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre (Horvát Lili)

Hargittai László – Vadlovak – Hortobágyi mese (Török Zoltán)

 

Díszlettervező/látvány – 5 jelölt

Hujber Balázs – Post mortem (Bergendy Péter)

PaterSparrow – Toxikoma (Herendi Gábor)

Szurdi Juci – Hab (Lakos Nóra)

Ágh Márton – Természetes fény (Nagy Dénes)

Cseh Renátó – Spirál (Felméri Cecília)

 

Jelmez – 5 jelölt

Breckl János – Post mortem (Bergendy Péter)

Andó Ildikó, Marton Diána – Így vagy tökéletes (Varsics Péter)

Lányi Fruzsina – Hab (Lakos Nóra)

Ágh Márton – Természetes fény (Nagy Dénes)

Sinkovics Judit – Toxikoma (Herendi Gábor)

 

Maszk – 5 jelölt

Kriskó Ancsa – Hab (Lakos Nóra)

Petrilla Orsolya – Hasadék (Krasznahorkai Balázs)

Kund Barbara – Űrpiknik (Badits Ákos)

HildegardHaide – Toxikoma (Herendi Gábor)

Hámori Dániel – Post mortem (Bergendy Péter)

 

Zeneszerző – 5 jelölt

Csont István, Balázs Ádám – A feltaláló (Gyöngyössi Bence)

Pacsay Attila – Zárójelentés (Szabó István)

Balázs Ádám – HAB (Lakos Nóra)

Tövisházi Ambrus – Becsúszó szerelem (Nagy Viktor Oszkár)

Selmeczi György – Lángolj és világíts (Maksay Ágnes)