7. Európai Art Mozi Nap – 2022. november 13.

Idén is remek filmekkel és elgondolkodtató történetekkel várja a mozirajongókat az Európai Art Mozi Nap, amelyet Európa-szerte több száz filmszínházban rendeznek meg.

„Európa újra mozizni megy!” – Hetedik alkalommal várja a művészmozik és az európai filmek rajongóit az Európai Art Mozi Nap, amelyet november 13-án vasárnap 38 ország több száz art mozijában rendeznek meg. Az Art Mozik Nemzetközi Szövetsége (CICAE) és az Europa Cinemas hálózat kezdeményezésére elindított, határokon átívelő esemény célja, hogy felhívja a figyelmet a művészmozik, mint kulturális és közösségi terek fontosságára, és az európai filmművészet sokszínűségére.

A résztvevő mozik – köztük csaknem az összes magyarországi art mozi – ezen a napon speciális filmkínálattal, fesztiváldíjas filmkülönlegességek premier előtti vetítésével várják a közönséget. Idén a hazai programban a Cannes-ban, Berlinben, Velencében díjazott filmdrámáktól a romantikus vígjátékon és zenés dokumentumfilmen át családi kalandfilmig változatos műfajokban izgalmas új alkotások szerepelnek, nemzetközi koprodukciók és új magyar filmek egyaránt.

A programhoz csatlakozott hazai mozik ezekből válogatva egyedileg alakítják ki november 13-i műsorukat, lehetőséget nyújtva a nézőknek, hogy az Európai Art Mozi Nap vetítésein elsőként láthassák a kiválasztott alkotásokat, akár hetekkel vagy hónapokkal az országos bemutatóik előtt.

A hazai programsorozat az Art-Mozi Egyesület szervezésében, a Nemzeti Kulturális Alap és a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával valósul meg.

Találkozzunk november 13-én és ünnepeljük újra együtt az európai mozit!

A program keretében látható filmek


Veszélyes lehet a fagyi

magyar romantikus vígjáték, filmdráma, 2022
Korhatár: 16

Rendező: Szilágyi Fanni
Főszereplők: Patkós Márton, Stork Natasa, Szabó Máté, Bódi Magdi, Marica Tárnok, László Balkay, Can Togay, Hesna Al Ghaoui

Forgalmazó: Mozinet
Bemutató: 2022. november 17.

 


Tovább a részletes filmismertetőhöz, vetítési időpontokhoz/helyszínekhez


Nyolc hegy
(Le otto montagne)

olasz-belga-francia filmdráma, 147 perc, 2022
Korhatár: BA

Rendező: Felix Van Groeningen, Charlotte Vandermeersch
Főszereplők: Alessandro Borghi, Luca Marinelli
Forgalmazó: Mozinet
Bemutató: 2023. január 12.

Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál 2022: A zsűri díja


Tovább a részletes filmismertetőhöz, vetítési időpontokhoz/helyszínekhez


Jövő nyár
magyar filmdráma, 73 perc, 2022
Korhatár: Hamarosan

Rendező, forgatókönyv: Kárpáti György Mór
Főszereplők: Brezovszky Dániel György,
Bukovszky Orsolya, Liber Ágoston

Forgalmazó: Mozinet
Bemutató: 2023. január 12.

 

 

Tovább a részletes filmismertetőhöz, vetítési időpontokhoz/helyszínekhez


Alcarrás
(Alcarràs)

színes, feliratos, spanyol dráma, 120 perc, 2022
Korhatár: 12

Rendező: Carla Simón
Főszereplők: Jordi Pujol Dolcet, Anna Otin, Xènia Roset, Albert Bosch, Ainet Jounou

Forgalmazó: Vertigo Média
Bemutató: 2022. december 8.

díj: Berlini Nemzetközi Filmfesztivál – Arany Medve díj

Tovább a részletes filmismertetőhöz, vetítési időpontokhoz/helyszínekhez


Isten földje
(Vanskabte land)

színes, feliratos dán-izlandi-svéd történelmi film
Korhatár: 16

Rendező: Hlynur Pálmason
Főszereplők: Ingvar Sigurdsson, Isar Svan Gautason, Fridrik Fridriksson, Ingimundur Grétarsson, Hilmar Gudjónsson

Forgalmazó: Vertigo Média
Bemutató: 2022. december 1.

díj: Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál – Un Certain Regard versenyszekció

Tovább a részletes filmismertetőhöz, vetítési időpontokhoz/helyszínekhez


A mi Kodályunk 2. rész – Psalmus Hungaricus

színes magyar zenés dokumentumfilm, 81 perc
Korhatár:

Rendező: Petrovics Eszter

Forgalmazó: Pannonia Entertainment
Bemutató: 2022. december 1.

 

 

 

Tovább a részletes filmismertetőhöz, vetítési időpontokhoz/helyszínekhez


Elefántember – Digitálisan felújítva

Színes angol-amerikai filmdráma, 120 perc, 1980
Korhatár:

Rendező: David Lynch
Főszereplők: Sir Anthony Hopkins, John Hurt

Forgalmazó: Pannonia Entertainment
Bemutató: 2023. január

 

 

 

Tovább a részletes filmismertetőhöz, vetítési időpontokhoz/helyszínekhez


Mennem kell
(Strahinja Banovic)

szerb-francia-luxemburgi-bolgár-litván filmdráma, 92 perc, 2021
Korhatár: 12

Rendező: Stefan Arsenijevic
Főszereplők: Ibrahim Koma, Maxim Khalil, Rami Farah, Nebojša Dugalić

Forgalmazó: Budapest Film
Bemutató: 2022. szeptember 29.

díj: Karlovy Vary Nemzetközi Filmfesztivál 2022 – Legjobb film, 18 további nemzetközi fesztiváldíj

Tovább a részletes filmismertetőhöz, vetítési időpontokhoz/helyszínekhez


A kis Winnetou
Der junge Häuptling Winnetou

német családi kalandfilm, western, 103 perc, 2021
Korhatár: 12

Rendező: Mike Marzuk
Főszereplők: Lola Linnéa Padotzke, Mika Ullritz, Milo Haaf

Forgalmazó: ADS Service
Bemutató: 2022. november 10.

 

Tovább a részletes filmismertetőhöz, vetítési időpontokhoz/helyszínekhez


A barlang
(Il buco)

olasz-francia-német filmdráma, 93 perc, 2021
Korhatár: 12

Rendező: Michelangelo Frammartino
Főszereplők: Claudia Candusso, Mila Costi, Paolo Cossi

Forgalmazó: Magyarhangya
Bemutató: Hamarosan

díj: Premier a 2022-es Cinefesten volt, ahol elnyerte a Nemzetközi Ökumenikus Zsűri díját
További díj: Velencei Filmfesztivál, a zsűri különdíját

Tovább a részletes filmismertetőhöz, vetítési időpontokhoz/helyszínekhez


Résztvevő mozik

Az Európai Art Mozi Nap részletes programja mozinként eltérő, a pontos műsor a kiválasztott mozi honlapjára kattintva elérhető.

Háttér

Fiataloknak és időseknek, városban, vagy vidéken, a mozi mindenkinek kulturális nyereség. Származástól, iskolázottságtól és jövedelemtől függetlenül, a mozi azonos szinten köti össze az embereket. Európa-szerte 4000 art moziterem működik, amelyek több mint 100 millió látogatószámára játszanak fontos szerepet a kulturális sokszínűség terjesztésében. Ezek a mozik lehetőséget teremtenek arra is, hogy felfedezzék és támogassák a fiatal tehetségeket Európában és azon túl.

Az Európai Art Mozi Napot kezdeményező CICAE – art mozi egyesületek nemzetközi szövetsége – az egyes országok művészmozis szakmai szervezeteinek hálózata, független mozikkal, fesztiválokkal és film forgalmazókkal. Az 1955-ös weisbadeni alapítása óta, melyben német, francia, holland és svájci art mozi egyesületek működtek közre, a CICAE tevékenységével igyekszik előmozdítani a mozik és fesztiválok kulturális sokszínűségét és a különböző országokból származó fontos filmek forgalmazását.

Az Európai Art Mozi Nap társszervezője az Europa Cinemas, amelynek 42 ország 596 városában közel ezer mozi a tagja, összesen 2.350 moziteremmel. Ez az első mozihálózat, mely az európai filmekre fókuszál. A szervezetet 1992-ben alapították a MEDIA program és a Centre national du cinéma et de l’image animée (CNC) támogatásából.

A vetítéssorozat magyarországi szervezője az Art-Mozi Egyesület, amely tagjai sorában tudja a magyar és külföldi művészfilmeket vetítő, nemzetközi mozi láncoktól független mozik és az elsősorban művészfilmeket forgalmazó magyarországi vállalkozások többségét, amelyek az art mozik nézőinek értékes filmekkel történő ellátását, a magyar nemzeti filmkincs és az egyetemes filmértékek széleskörű terjesztését tartják fő feladatuknak. Az 1990-ben alapított szervezetnek jelenleg 32 mozi és 5 filmforgalmazó tagja van.

A magyarországi vetítéssorozat az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Nemzeti Művelődési Intézet támogatásával, az Art-Mozi Egyesület szervezésében valósul meg.

Médiapartner